Základné údaje

Žiacka školská rada je skvelá možnosť pre žiakov, ovplyvňovať život na škole a organizáciu školy. Založenie a fungovanie Žiackej školskej rady upravuje zákon.

Žiacku školskú radu tvoria aktívni a kreatívni žiaci, ktorí majú prehľad o tom, čo by ich spolužiaci chceli a potrebovali v škole, či už počas vyučovania alebo mimo neho.

Žiacka školská rada je váš "školský parlament". Vaša organizácia, ktorá posúva váš hlas, každý váš jeden názor, váš návrh k vedeniu školy.

Veľakrát učitelia zachytia iba jedným uchom nespokojné pripomienky alebo skvelé nápady z vašich radov. Hovorte o nich nahlas na stretnutiach Žiackej školskej rady!

Pozor! Žiacka školská rada zastupuje žiakov v diskusii s vedením školy. Bohužiaľ, niekedy vaše požiadavky nie sú uskutočniteľné, lebo sú v rozpore s tým, čo je úlohou školy, a preto im vedenie školy nemôže vyhovieť. Inokedy sa to nedá z finančných alebo organizačných dôvodov.

Ale nevzdávajte to!

Vaša fantázia má určite mnohé rezervy a vy máte fantastické nápady, ako školu a život na nej vylepšiť.

ÚLOHY ŽIACKEJ ŠKOLSKEJ RADY

1. Načúvame žiakom, získavame ich názory.
  2. Prezentujeme názory študentov vedeniu a pedagógom.
  3. Prispievame ku rozvoju školy vlastnými nápadmi.
  4. Sprostredkúvame informácie medzi žiakmi a vedením.
  5. Priamo podporujeme žiakov, ktorí potrebujú pomoc.
  6. Vytvárame pozitívnu atmosféru na škole.
  7. Podporujeme demokraciu v škole.
  8. Bojujeme proti šikane na škole.
  9. Podporujeme dobré vzťahy medzi učiteľom a žiakom.
  10. Pomáhame pri vylepšovaní školského prostredia (budovy, okolie, triedy).
  11. Aktívne pracujeme na vzbudení záujmu žiakov o "veľké" témy (diskriminácia, rasizmus, demokracia, občianstvo, aktívna participácia, voľby, ľudské práva, zdravý životný štýl, šport, drogy, šikanovanie, chudoba, budúcnosť, rodová rovnosť a pod.).
  12. Prezentujeme a podporujeme práva, povinnosti, potreby a záujmy žiakov.
  13. Propagujeme, organizujeme a podporujeme dobrovoľnícke aktivity v oblasti vzdelávania, charity, kultúry, zábavných aktivít, verejných aktivít (debaty, diskusie, koncerty, výstavy, prezentácie, športové aktivity, exkurzie, výlety, zbierky a pod.).
  14. Aktívne spolupracujeme s organizáciami, ktoré sa venujú práci s mládežou.