.
Práca s aplikáciou Flippity
Na jazykovom kurze English Language Teaching in 21 Century Skills For Learning v Dubline som sa oboznámila s aplikáciou Flippity.
Na hodinách ANJ som ju využila na učenie sa, utvrdzovanie a opakovanie slovnej zásoby. Využila som najmä aktivity snowman, flower a randomizer. Pri hádaní jednotlivých slovíčok si žiaci precvičili aj hláskovanie anglickej abecedy. Využila som kvízy, krížovky, puzzle. Takéto učenie sa bolo pre žiakov zábavné.
Zapísala: Mgr. Pallová
Práca s aplikáciou BookCreator
Na hodinách anglického jazyka žiaci vytvárali a prezentovali projekty - knihy v aplikácii Bookcreator. Aj s touto aplikáciou som sa oboznámila a naučila pracovať na jazykovom kurze English Language Teaching in 21 Century Skills For Learning v Dubline.
Žiaci 5. A a 5. B vytvárali knihy o obľúbených osobnostiach či postavách z ich obľúbených počítačových hier.
V 6. A a 6. B robili knihy s najobľúbenejšími receptami.
Deviataci robili knihy o životnom štýle tínedžerov na Slovensku. Žiaci pri tom použili aj aplikácie využívajúce umelú inteligenciu, s ktorými som ich oboznámila na hodinách angličtiny.
Výhodou aplikácie, ktorú ocenili aj naši žiaci je, že sa v nej dajú vyhľadať obrázky, vytvoriť nahrávka, video a samozrejme zadať text.
Zapísala: Mgr. Pallová
Práca s aplikáciami na hodinách ANJ na 2. stupni
Na jazykových kurzoch sme obsiahli zručnosti z oblasti digitálnych technológií. Ich používaním sme zatraktívnili vyučovanie. Efektívne využívame internet, webové stránky, mobilné aplikácie. Do tejto práce sa radi zapájajú aj žiaci so špeciálnymi výchovno- vyučovacími potrebami. Osvojené praktické zručnosti z digitálnych technológií aplikujeme do vyučovacieho procesu na všetkých vyučovacích hodinách. Osvojili sme si ďalšie možnosti vyhľadávania audiovizuálneho obsahu pre účely vzdelávania, techniky nahrávania a upravovania videí, fotografií pri vytváraní vlastných učebných materiálov.
Na hodinách anglického jazyka pracujeme s internetovými aplikáciami, s ktorými som sa oboznámila na jazykovom kurze English Language Teaching in 21 Century Skills For Learning v Dubline.
Viaceré z týchto aplikácii využívajú umelú inteligenciu - AI.
Túto aplikáciu sme využívali na vytvorenie obrázkov. Žiaci kreslili myšou. Obrázok bol nedokonalý. V hornej lište umelá inteligencia (AI) ponúkala rôzne obrázky, ktoré jej žiacke výtvory pripomínali. Napokon aj z menej dokonalej kresby pomocou umelej inteligencie vznikol dokonalý obrázok. Pridávali rôzne útvary, vkladali text, vypĺňali obrázok farbou.
https://this-person-does-not-exist.com/en
Z ponúkaných kritérií si žiaci zvolili: pohlavie, vek, rasa. Na ich základe im AI vytvorila osobu, ktorá neexistuje. Bolo ohromujúce, že sa pozeráme do tváre osoby, ktorá reálne neexistuje, hoci vyzerá nepochybne prirodzene.
V tejto aplikácii AI vytvorila a dotvorila obrázok na základe nami zadaného textu. Niekedy žiaci zadávali aj vtipné texty, s ktorými sa možno aj AI potrápila. Ak chceli niečo na vygenerovanom obrázku zmeniť, doplniť napr. farbu, pozadie, zadali text a AI to urobila.
https://magicstudio.com/magiceraser
Ako z fotografie odstrániť vec, objekt alebo aj osobu, ktorú na fotografii žiaci nechceli mať, im pomohla práve táto aplikácia. Takto odstraňovali aj Big Ben v Londýne, Eifelovu vežu v Paríži, čo bolo pre nich veľmi zábavné.
V aplikácii si naši žiaci skúsili vymazať pozadie fotografie a nahradiť ho iným. Tak sa im podarilo upraviť fotografiu minuloročných deviatakov, ktorí sa lúčili s našou školou na školskom dvore tak, že pozadie boli palmy niekde v slnečnej Kalifornii.
https://www.naturalreaders.com/index.html
Prečítanie textu „native speaker“ nám umožnila práve táto aplikácia. Mohli sme si zvoliť britskú alebo americkú angličtinu. Žiaci ju využili na prečítanie ľubovoľného textu. To im pomohlo, keď si neboli istí výslovnosťou niektorých slov. Tiež som ju využila na aktivity zamerané na počúvaním s porozumením. Žiaci využili nahrávky vlastných textov v prezentácii projektov v Bookcreator.
Zábavnou bola aplikácia, kde si mohli žiaci nahrať a vypočuť nielen vlastný hlas, ale hlavne výslovnosť. Nahrávku si uložili, zdieľali vo svojich prezentáciách projektov.
Tieto aj iné aplikácie použili na vytvorenie projektu v aplikácii BookCreator.
Zapísala: Mgr. Pallová