.
V írskom Dubline som absolvovala kurz zameraný na digitálne technológie, z ktorých mnohé využívam pri svojej práci. Jednou z metód, ktorú som aplikovala na vyučovaní slovenského jazyka a literatúry v 8. ročníku bolo využitie aplikácie Spinthewheel, ktorá pozostáva z otočných koliesok, do ktorých si učiteľ môže dosadiť akékoľvek práve preberané učivo. Žiaci tak môžu spájať vety, určovať vetné členy, učiť sa slovnú zásobu, opakovať rôzne pojmy v akomkoľvek predmete. Ja som do okienok dosadila zvieratá a živočíchy v mužskom rode a takýmto zábavným spôsobom sme sa učili určovať vzory zvieracích podstatných mien. Pre žiakov to bola príjemná zmena, hodina bola plná pohybu a smiechu.
V siedmom ročníku som na hodine slovenského jazyka využila aplikáciu online-voice-recorder.com, pomocou ktorej je možné nahrávať svoj hlas a naďalej s ním pracovať. Nahrávku je možné skrátiť, orezať, vybrať z nej to najdôležitejšie, zrýchliť tempo a pod. Túto aplikáciu sme využili pri učení sa slávnostného príhovoru. Žiaci písali príhovor k rôznym slávnostným príležitostiam, ktorý potom predniesli pred tabuľou, z tohto príhovoru som zostavila aj zvukový záznam, na ktorom sa dala žiakom veľmi pekne ukázať spätná väzba. Je to veľká možnosť vidieť a počuť, čo sa im podarilo ale aj to, v čom majú ešte rezervy. Žiaci sa svojej úlohy zhostili s veľkým nasadením a radosťou.
V piatom ročníku som na hodinách slovenského jazyka pri vyučovaní učiva o ľudovej slovesnosti využila aplikácie ako wordwall.net/create/picktemplate alebo xwords – generator, v prvej aplikácii je možné pripraviť žiakom rôzne interaktívne úlohy, v ktorých chýbajú slová, časti slov a pod. V našom prípade to boli časti porekadiel, prísloví, pranostík, ktoré mohli žiaci na základe získaných vedomostí správne dopĺňať. V druhej aplikácii som žiakom vytvorila krížovky a doplňovačky, v ktorých správnym riešením bolo znenie pranostiky alebo porekadla, ktoré nepoznali. Po jeho získaní museli v skupine vysvetliť a zistiť, čo znamená. Spolupráca a skupinová práca v tejto triede je veľmi dobrá a deti spolu spolupracujú ochotne a rady.
Zapísala: Mgr. Miriama Lamžová