Srdečne Ťa pozývame na športový deň
„Outdoorové deti“
v piatok 2.5.2014
od 9.00 h do 15.00 h
v Lanovom parku Preles
(Lesopark Chrasť, Žilina)
Podrobné informácie nájdete TU kompraxx(1).doc
Srdečne Ťa pozývame na športový deň
„Outdoorové deti“
v piatok 2.5.2014
od 9.00 h do 15.00 h
v Lanovom parku Preles
(Lesopark Chrasť, Žilina)
Podrobné informácie nájdete TU kompraxx(1).doc
Deň narcisov sa uskutoční 11. apríla. Tohtoročné posolstvo zbierky, ktorú organizuje Liga proti rakovine (LPR), znie"Deň, keď sú slová zbytočné" a má osloviť všetkých, ktorí chcú pomôcť bez zbytočných rečí.
Vďaka príspevkov žiakov, rodičov, pedagógov a verejnosti sme prispeli čiastkou 300 EUR ,, Lige proti rakovine".
Ďakujeme
Dňa 19.3. 2014 sa žiaci 7.A a 8.A zúčastnili dejepisno-literárnej exkurzie v Martine. Navštívili sme Dom Jozefa Cígera Hronského, Národný cintorín v Martine a Literárne múzeum SNK v Martine. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavých informácií z našej histórie.
Rómeo a Júlia
Dňa 21.2. 2014 sme si prázdninové dni spestrili malým kultúrnym výletom. Štyridsať žiakov zo 7., 8., a 9.ročníka v sprievode pani zástupkyne E. Jelšíkovej a pani učiteľky M. Lamžovej navštívilo divadelné predstavenie na Novej scéne v Bratislave. Spoločne sme zhliadli muzikálovú podobu Shakespearovho nesmrteľného diela Rómeo a Júlia. Žiaci si s radosťou vypočuli krásne piesne, pozreli originálne kostýmy a scénu, či romantický dej tejto nesmrteľnej tragédie. V predstavení účinkovali aj známi herci zvučných mien – Katka Hasprová, Nela Pocisková, Patrik Vyskočil, Marián Greksa, Ján Slezák ale aj Thomas Puskailer, ktorých mali žiaci možnosť vidieť nielen na televíznych obrazovkách ale aj naživo. Bratislavu sme opúšťali krátko pred polnocou nabití pozitívnymi emóciami, dobrou náladou a krásnymi zážitkami.
Napísala : M. Lamžová
Zažiť víťazstvo i prehru, zmerať si sily, ale aj bystrosť umu. Jednoducho išlo o veľa.
Naši chlapci v tomto súboji obstáli na peknom piatom mieste.
Tešíme sa na nové výzvy a už teraz plánujeme nové projekty na súťaže.
Pozrite si krátky film https://www.youtube.com/watch?v=hOmZkAphTAs
Dňa 10. 2.-14. 2. 2014 sa uskutočnil v lyžiarskom stredisku Snowland Valča, okres Martin lyžiarsky výcvik pod vedením pani učiteliek Aleny Ohradkovej a Dany Hutárovej. Na lyžiarsky výcvik sme denne cestovali autobusom spred budovy ZŠ. Na výcvik nás bezpečne prepravoval pán Milan Sýrny z Turia, ktorému touto cestou srdečne ďakujeme. Snehové podmienky na lyžovanie boli veľmi dobré. Oceňujeme snahu všetkých žiakov, ktorá ich posúvala každým dňom dopredu a priniesla im dobré výsledky k zdokonaleniu v lyžovaní.
Napísala Alena Ohradková
Dňa 7. februára 2014 sa uskutočnil zápis do 1. ročníka Základnej školy s materskou školou Rosina. Deti už od vstupných dverí vítali rozprávkové postavičky – Šmolkovia (Janka, Lenka a Lukáš, žiaci
9. ročníka). Tie ich odprevadili do ŠMOLKOHERNE, v ktorej si mohli kresliť na papier i na interaktívnu tabuľu, pomôcť zvieratkám prejsť bludiskom, ponúknuť sa sladkosťami. Pomocou hry deti zabudli na prípadnú trému , pomáhali im pri tom
p. Dávidíková a p. Majdišová , učiteľky ZŠ a p. A. Ceterová, p. K. Gerátová, učiteľky z materskej školy. Rodičia mali možnosť posedieť si pri malom občerstvení, ktoré pre nich pripravilo vedenie školy.
Potom ŠMOLKOVIA odviedli detičky do ŠMOLKOTRIEDY, v ktorej prebiehal samotný zápis. Budúci prváčikovia riešili rôzne zábavné úlohy, ktoré si pre nich prichystali
p. zástupkyňa E. Jelšíková, p. učiteľka D. Hutárová . Pri zápise asistovali aj špeciálne pedagogičky M. Remišová, J . Halajová zo ŠZŠ J. Vojtaššáka a PhDr. V. Berhanová, psychologička z CPPP a P, ktorým touto cestou ďakujeme za pomoc.
Všetky deti hravo zvládli zadané úlohy. Za odmenu si mohli vybrať z množstva darčekov, ktoré pre nich pripravili žiaci školy. Najviac ich potešil ozajstný sladký šmolkovský medovníček.
Na otázky rodičov odpovedali p. učiteľky K. Baďurová a D. Stražovcová.
Pre školský rok 2014/2015 sme zapísali 28 budúcich prváčikov - 11 dievčat a 17 chlapcov, na ktorých sa v septembri veľmi tešíme. Rodičia dvoch detí požiadali p.riaditeľku školy Zuzanu Maniakovú o odklad povinnej školskej dochádzky pre svoje deti.
Napísali: Mgr. D. Hutárová a Mgr. D. Stražovcová
PREZENTÁCIU si môžete pozrieť TU
Už je to tak. Prázdniny sa skončili a po 2 krásnych a bezstarostných mesiacoch sa opäť otvorili pre žiakov brány škôl.
Aj naša základná škola ožila veselou vravou 198 detí, ktoré znova zaplnia triedy. Srdiečko sa najviac rozbúchalo malým prváčikom, ktorí boli plní očakávania, ale i neistoty z nového.
Po krátkom kultúrnom programe a príhovore p. riaditeľky Z. Maniakovej si všetci žiaci po dlhšom čase posedeli vo svojich triedach. Potom sa zúčastnili na slávnostnej svätej omši.
Všetkým školákom želáme v novom školskom roku veľa úspechov
a chuti do učenia.
Napísala Mgr. D. Stražovcová
Sobotné ráno 28. septembra bolo plné slnka, predpovedalo krásny a teplý jesenný deň. No tento deň bol výnimočný. Žiaci, učitelia i rodičia prišli do školy a vytvorili dielo hodné výtvarného umelca.
Všetci sa spoločne pričinili o jedinečnosť ZŠ v Rosine. Prečo?
Pri pohľade na novo vymaľovaný školský plot totiž zaplesá nejedno srdce dieťaťa, ale i jeho rodičov. Za dobre vykonanú prácu všetkých čakala chutná odmena v podobe rozvoniavajúceho gulášu, ktorý s láskou pripravili naše kuchárky Janka Stranianková a Hanka Danišková. Pokračovanie tu.
Napísala: Mgr. K. Baďurová
Žiaci 8. a 9. ročníka boli 25. septembra naliterárno-dejepisnej exkurzii v Nitre i Uhrovci. Pod vedením pani učiteľky Čvartinskej a pani učiteľky Lamžovej navštívili nitrianske divadlo a potom sa vydali po stopách našich predkov.
Divadlo Andreja Bagara patrí k impozantným stavbám Nitry. Je to jedna z najväčších a najmodernejších divadelných budov na Slovensku. Na doskách tohto divadla sme videli hru DNA. Hra je o skupine tínedžerov, ktorí šikanujú jedného zo svojich kamarátov a následky ich správania sú tragické. Po predstavení sažiaci porozprávali o problémoch dnešných tínedžerov na besede so psychológom.
Z divadla sme sa vybrali na hrad.
Pri soche kniežaťa Pribinu sme si porozprávali o našej slávnej minulosti. S Nitrou sú spojené počiatky slovenských dejín. História mesta sa začína koncom 5. storočia, keď na jeho územie prichádzajú prví Slovania. Sláva starobylej kresťanskej Nitry sa spája s Veľkomoravskou ríšou.
Knieža Pribina dal v rokoch 829 - 833 vysvätiť v Nitre prvý kresťanský kostol na našom území. Pravdepodobne to urobil pre svoju kresťanskú manželku, pretože sám bol pohan. Historické miesto, kde sa tento kostol nachádzal, však nie je známe. Za najstarší kresťanský kostol sa považovala románska kaplnka na Nitrianskom hrade, ale keď sa pod kaplnkou našiel hrob z 11.storočia, posunulo to vek chrámu do obdobia, keď už Pribina nežil. V súčasnosti prebieha na hrade hĺbkový archeologický výskum.
Na Pribinovom námestí, pod Nitrianskym hradom, sme si poobzerali komplex historických budov. Nachádza sa tu Františkánsky kostol s kláštorom pochádzajúcim z roku 1630 či kňazský seminár z roku 1884, v ktorom študujú budúci katolícki kňazi. Na Kluchovom paláci sa nedá prehliadnuť socha Corgoňa, ktorá drží múr druhého poschodia budovy. Skôr ako pivo takto začali nazývať sochu Atlanta. Podľa povesti bol Corgoň kováč s obrovskou silou, ktorý ubránil Nitru pred vpádom Turkov.
Pred vstupom do opevnenia hradu nás zaujal Mariánsky (Morový) stĺp. Na nádvorí Nitrianskeho hradu sme obdivovali sochu Jána Pavla II. v nadživotnej veľkosti. Pápež Ján Pavol II. navštívil Nitriansky hrad v roku 1995. Z hradu bol krásny výhľad na celé mesto. V diaľke sme videli nitriansku kalváriu, kde sa konajú púte kresťanov, i slnkom zaliaty Zobor. Do Katedrály sv. Emeráma sa nám nepodarilo ani nahliadnuť, pretože v čase našej návštevy bola zatvorená.
Naša cesta pokračovala do Uhrovca.
Navštívili sme rodný dom Ľudovíta Štúra. Žiaci sa dozvedeli mnoho nových faktov z jeho života. 28. októbra sa tu bude oslavovať 198. výročie narodenia Ľ. Štúra. V tomto istom dome sa v roku 1921 narodil aj Alexander Dubček, významný európsky politik. Časť expozície je venovaná jeho životu a dielu.
Uhrovec bol našou poslednou zastávkou. Unavení, ale plní nových zážitkov, sme sa vo večerných hodinách vrátili domov.
Napísala: Mgr. D. Čvartinská
Dňa 27. 9. 2013 sa uskutočnil za účasti všetkých žiakov školy už 7. ročník Behu mieru. Šesť družstiev zložených zo žiakov prvého až deviateho ročníka si otestovalo svoju rýchlosť v štafetovom behu. Nesúťažiaci žiaci povzbudzovali zástupcov svojich tried. Súťažiace štafety boli výkonnostne vyrovnané ale víťaz môže byť len jeden. V tomto roku sa to podarilo štafete v zložení: K. Ďurišová – 1. A, M. Vrtílek – 1. B, M. Motyčík – 2. A,
N. Nagyová – 3. A, F. Šottník – 4. A, L. Turský – 5. A, A. Kroupa – 6. A, R. Dinga – 7. A, P. Trzuba – 8. A, J. Holešová – 9. A. Víťazné družstvo bolo odmenené čokoládami a diplomami, všetci súťažiaci lízankou. Podujatie oživilo vypustenie holubov za čo patrí naše poďakovanie p. školníkovi J. Ondákovi.
Napísala A. Ohradková
Zdravie dieťaťa je dar. Od neho závisí kvalita jeho ďalšieho života, prípadné sprievodné ochorenia i celková dĺžka života. Väčšina ho dostane do vienka už pri narodení, no úlohou dospelých je chrániť ho.
V súčasnosti (v dobe „fastfoodov“) sa veľkým zdravotným problémom stáva nadváha a obezita detí. Súvisí so zlou životosprávou, nevhodným stravovaním a nedostatkom pohybu.
Keďže ani našej škole nie je ľahostajný tento problém, zapojili sme sa i my do Kampane 2013 – Odstráň obezitu, ktorá je súčasťou aktivít vyplývajúcich z Národného programu prevencie obezity. Uvedená kampaň mala prebiehať 16. októbra 2013 (v stredu) pri príležitosti Svetového dňa výživy, no naša škola realizovala aktivity v duchu správnej životosprávy celý týždeň.
Žiaci 1. stupňa pod vedením svojich pani učiteliek realizovali „Týždeň zdravej výživy“ nasledovne:
- Sladké a zdravé (pondelok)
- Syrový deň (utorok)
- Ovocná streda (streda)
- Cesta mlieka (štvrtok)
- V zeleninovom šate (piatok).
V rámci výchovno – vzdelávacieho procesu poukazovali na význam konzumácie zdraviu prospešných potravinárskych produktov a podľa jednotlivých tém dňa si pochutnávali i na zdravej desiate.
Napísala: Mgr. M. Gregušová
V znamení tejto témy sa niesol aj tohtoročný Medzinárodný deň školských knižníc, do ktorého sa druhýkrát zapojila aj naša škola. A čítali naozaj všetci. Najstarší žiaci navštívili prváčikov, ôsmaci boli čítať druhákom, siedmaci tretiakom a šiestaci štvrtákom. Okrem toho sme navštívili aj pána starostu a neobišli sme ani Coop Jednotu, kde sme spríjemnili nakupovanie zákazníkom a prácu usmievavým predavačkám. Aj v školskej jedálni zneli krásne povesti a pani kuchárky nás odmenili chutným obedom. Nezabudli sme ani najmenšie detičky v škôlke, ktorým prišli rozprávku pred spaním prečítať naše piatačky. Čitateľský deň sme ukončili v školskej knižnici, ktorú navštívil pán Peter Ďuroška, ktorý celé popoludnie čítal deťom z ŠKD. Posledný októbrový pondelok, 28.10., tak naša škola bola naozaj bránou k nevšednému čitateľskému zážitku a podporila vzťah žiakov k čítaniu a knihám.
Napísala : Mgr. Miriama Lamžová
V dňoch 26. 11. a 28. 11. 2013 sa v priestoroch našej ZŠ konali imatrikulácie žiakov prvých tried. Obidve slávnosti začali nástupom prvákov za spevu Zlatej brány.
Počas celej cesty pomyselným vláčikom do krajín Písmenkovo, Číselkovo, Inglishkovo, Skúmajkovo, Spievankovo, Skákajkovo a Priateľkovo sprevádzali prvákov dievčatá z IX. A. V krátkej prezentácii si prítomní pozreli niektoré momenty svojich detí od zápisu po súčasnosť.
Potom prváci hľadali písmenkové rodinky, tvorili slová, porovnávali a rozkladali čísla, spievali, cvičili, recitovali a pod. Za odmenu sa zahrali na interaktívnej tabuli. Po splnení všetkých úloh predniesli Sľub prváka. Pani riaditeľka Mgr. Z. Maniaková ich pasovala za riadnych členov cechu žiackeho a popriala im, aby sa všetkým v škole darilo.
Napísala: Mgr. D. Stražovcová
Radostná atmosféra vládla v I. A triede pri tvorbe darčekov na vianočné trhy.
Žiaci 1. - 9. ročníka boli na hudobno-vzdelávacom podujatí, ktoré sa uskutočnilo 17.10.2013 v kultúrnom dome. 1.stupeň sa vybral na potulky po Slovensku. Mladší žiaci prostredníctvom zaujímavej videoprojekcie spoznávali rieky, mestá, hory a pohoria. Navštívili slovenské jaskyne, hrady i zámky. Výchovný koncert pre 2. stupeň bol zameraný na medziľudské vzťahy a nelátkové závislosti, ako sú počítače, sociálne siete či mobily. Hovorené slovo sprevádzali veselé pesničky a autorské skladby. Autori programu, Radko Pažej a Jaro Gažo, všetkých nielen pobavili, ale aj niečo naučili.
Napísala: Mgr. D.Čvartinská
V polovici novembra roku 2013 sa žiaci 8.a 9.ročníka zúčastnili na veľmi peknej akcii, ktorej prischol názov „ jesenné stromosadenie.“ Akciu zorganizovalo občianske združenie PRALES, v spolupráci so záhradkármi z obce Rosina. Spoločnými silami vysadili viac ako 50 ovocných stromčekov. Naši žiaci sadili spoločne so starými rodičmi i svojimi učtiteľkami, Mgr. Monikou Gregušovou a Mgr. Miriamou Lamžovou. Nejeden z nás si zasadil svoj vlastný malý stromček – čerešňu, slivku, hrušku alebo jabloň, zároveň sme sa naučili veľa nového aj o tom, ako sa o stromy starať, ako ich pestovať a chrániť. Strávili sme spolu naozaj krásny jesenný deň.
Napísala : Miriama Lamžová
To, že naši žiaci sa na hodinách učia nielen vedomostiam z rôznych predmetov ale aj zručnostiam, cíteniu, empatii a úcte dokázali žiačky siedmeho ročníka, ktoré sa pod vedením pani učiteľky Miriamy Lamžovej zapojili do pilotného ročníka kampane Slovensko potrebuje dobrých otcov. Jej cieľom bolo upriamiť pozornosť na hodnotu dobrého otcovstva pre prosperitu dieťaťa, jeho matky a celej spoločnosti, dobrým otcom vyjadriť poďakovanie a všeobecné uznanie. Kampaň organizovalo Centrum Slniečko a jeho záštitu prevzala podpredsedníčka Rady vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť SR. Do súťaže sa zapojilo veľa žiakov, ktorí prostredníctvom listov vyjadrili svojim otcom vďaku. Naše žiačky obsadili krásne a uznania hodné miesta – Terezka Mičechová sa umiestnila na prvom a Romanka Gajdošíková na treťom mieste. Hodnotné ceny si ockovia prevzali počas slávnostného večera v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Gratulujeme !
Napísala : Mgr. Miriama Lamžová
1.decemer si pripomíname Svetový deň boja proti AIDS. Jeho symbolom sú červené stužky. Každoročne si nimi v tento deň ľudia ozdobujú svoje kabáty, či tašky aby tak vyjadrili svoju spoluúčasť na boji s touto zákernou chorobou. K boju patrí aj osveta medzi žiakmi základných a stredných škôl na celom Slovensku. Každoročne sa zapája aj naša škola. Tento rok si červené stužky vzali pod patronát práve ôsmaci, ktorí spolu so svojou triednou učiteľkou vyrobili viac ako 200 červených stužiek. Tie potom 2.12. rozniesli po celej škole. Naša škola sa tak opätovne zapojila do rozvojového projektu Zdravia a bezpečnosť na školách.
Napísala : Mgr. Miriama Lamžová
Powered by aSc EduPage