Vyhodnotenie matematických súťaží
Dejepisná exkurzia v Martine
V utorok (21.5.2024), ôsmaci navštívili mesto Martin. Na dejepisnej exkurzii sme si pozreli Literárne múzeum Matice slovenskej, kde sa žiaci dozvedeli veľa nových informácií o jej vzniku, o vzniku a šírení nášho jazyka. Na Matičnom námestí sme si pripomenuli udalosti Memoranda slovenského národa a našli sme aj budovu 1. gymnázia s vyučovacím jazykom slovenským. Taktiež sme neobišli ani súčasnú budovu Matice slovenskej. Poslednou zastávkou exkurzie bol Národný cintorín v Martine, tu žiaci hľadali náhrobky národovcov ale aj iných významných osobností našej histórie.
Napísala: Miriama Lamžová
Dejepisná exkurzia Osvienčim - Krakow
17.5. 2024 naši deviataci navštívili v rámci dejepisnej exkurzie susedné Poľsko. Najskôr naše kroky smerovali do koncentračného tábora Oswienčim I., kde sme mohli vidieť smutnú a poučnú expozíciu holokaustu. Cestou nás sprevádzali erudované sprievodkyne Agnieszka a Katarína, ktorých výklad bol pútavý a zaujímavý. Následne sme sa presunuli autobusom do pozostatkov tábora Oswienčim Brezinka, kde ešte aj dnes stoja pozostatky budov, v ktorých boli väznení ľudia ubytovaní. Popoludní naša cesta pokračovala do kráľovského korunovačného mesta Krakow, tu sme si pozreli hrad Vawel, kráľovskou cestou sme prešli na námestie Rynek Glowny a prešli sme aj historickou tržnicou Sukiennice. Po krátkom rozchode, sme sa plní dojmov vo večerných hodinách vrátili domov.
9
Beh do strečnianskych hradných schodov - 4.A
- 1
Dejepis inak
Na hodinách dejepisu tento školský rok pracovali žiaci 6.ročníka ako včielky. Hodiny sme si občas spestrili aj vytváraním projektov, ktorých súčasťou boli aj takéto krásne kresby a prevedenia. Chválim všetkých žiakov, ktorí sa na projektoch podieľali. Z kapacitných dôvodov pripájam vzorku vybraných prác. Mgr. Zuzana Dolniková
13
Pridaj sa k žilinským hádzanárom
- 23
Čítame pre radosť
Naša škola sa úspešne zapojila do rozvojového projektu „Čítame pre radosť". Cieľom bolo doplniť triedne knižnice v triedach a posilniť pozitívny vzťah ku knihám a čítaniu. Triedy druhého a tretieho ročníka zveľadili svoje knižnice o nové, zaujímavé knihy. Teraz, už spätne, môžeme potvrdiť, že výber kníh našich žiakov ohromil a s nadšením si listujú medzi ich stranami.
32
Máj zelený
Ľudové zvyky a tradície sú súčasťou nášho každodenného života a dedičstvom našich predkov. Ich zachovávanie je krásnou tradíciou, ktorú odovzdávame našim potomkom. V našej škole si počas celého roka pripomíname a premietame do vyučovania tradície, ktoré sa spájajú aj s čarami, mágiou a poverami. Dnes sme si na našom školskom dvore postavili máj, ktorý bol v minulosti symbolom, že sa v dome nachádza slobodné dievča na vydaj. Takémuto dievčaťu obyčajne postavili máj mládenci z dediny. A keďže my máme slobodných dievčat v škole ako maku, máj postavili šikovní deviataci za asistencie pána riaditeľa a oboch školníkov. Pri tejto príležitosti si pani vychovávateľky a učiteľky pripravili krásny sprievodný program. Spoločne sme vykročili v ústrety najkrajšiemu mesiacu, ktorý sa spája s láskou.
Napísala: Mgr. Ivana Šugárová
35
V priebehu mesiaca apríl bola trieda 5.A a 5.B v Mini ZOO Žilina, kde sme mali zážitkovú hodinu
Moje zážitky z návštevy Mini ZOO Žilina – Maxim Krajčí 5.B
Korytnačka nie je dobre zdravá, keď ma mäkký pancier. Keď má tvrdý, je zdravá. Nezáleží na veku, aj mladšia korytnačka môže byť väčšia. Môžu sa im spraviť hrbole na pancieri, keď majú veľa živín aj keď majú málo živín. Korytnačky v Afrike sú väčšie a nemusia zimovať, lebo tam je stále teplo. Jar je kritické obdobie pre korytnačky na Slovensku, lebo sa strieda zima s teplom.
Bola tam opica Coco a vedela rozbiť orech. Niektoré opice majú ústne vankúšiky ako škrečok, Coco ich nemal. Bola tam veľká myš. Bola tam činčila a mala hebkú srsť ( mohli sme si ju pohladkať).
Mohli sme nakŕmiť dikobraza, ktorý bol špeciálny tým, že bol denný, nie nočný tvor – ako v prírode. Bol tam papagáj a vedel sa dobre hýbať. Bol tam lemúr. Bola tam špeciálna mačka a mala zelené oči. Boli tam aj ďalšie vtáky. Bol tam hmyz a hady, napr pytón.
18
Medzi nami
Odlišné osobnosti, iný pohľad na svet, generačný rozdiel, iné priority či iné záujmy. MEDZI NAMI je mnoho odlišných ľudí, ktorí spolu denne prichádzajú do kontaktu a musia sa naučiť navzájom sa akceptovať a vychádzať medzi sebou. Aj o tom bol výchovný koncert, ktorý žiaci 2. stupňa absolvovali minulý týždeň. Okrem iného sme sa dozvedeli aj o tom, ako sme kedysi žili, aká je naša história, ako spolu vychádzať. Národ, ktorý nepozná svoju históriu, totiž opakuje závažné chyby, ktoré potom vedú k javom, ktoré nás dnes znepokojujú (vojna, nenávisť). Rasizmus, intolerancia, extrémizmus, nenávisť k sebe, k okoliu a radikalizácia mládeže, či neschopnosť zaradiť sa do spoločnosti. Koncert bol náročný a veľmi poučný.
2
Výchovný koncert pre 1. stupeň ZŠ
- 5
Škola v prírode - 4.A, 4.B
- 66
Poďakovanie
Milí rodičia, vážené Rosinčanky a vážení Rosinčania,
chceme Vám vyjadriť veľkú vďaku za Vašu spoluprácu a štedrosť v rámci verejnoprospešnej dobrovoľnej zbierky Ligy proti rakovine s názvom Deň narcisov. Spoločnými silami sa nám v Základnej škole s materskou školou v Rosine a v obci Rosina podarilo vyzbierať 916,03 eur. Vyzbierané finančné prostriedky boli vložené na účet Ligy proti rakovine a budú použité na liečbu onkologických pacientov.
Ešte raz ďakujeme za Vašu solidaritu a za to, že sa dokážete na život pozrieť z inej strany.
PhDr. M. Rendárová, PhD.
2
Zapísali sme deti do 1. ročníka ZŠ
V dňoch 17. - 18. 4. sme s radosťou očakávali príchod našich budúcich najmenších žiakov školy. Počas zápisu nás presvedčili, že už sú pripravení nastúpiť do školy. Deťom k zápisu blahoželáme a prajeme im, aby škola bola pre nich centrom radosti, osvojovania si vedomostí a úspechov.
Napísala: Mgr. Ivana Šugárová
10
Malý futbal
Dňa 16.4.2024 sa mladšie žiačky zúčastnili súťaže „Malý futbal“, ktorá sa odohrala v obci Belá v miestnej telocvični. Dievčatá z 5.B (Cíbová, Hromadová, Rusnáková, Šusteková) a 6.A (Železníková, Lovečková, Máliková, Kolisnyk, Vrabcová) podali fantastický výkon. Nepodarilo sa im postúpiť do ďalšieho kola, ale vyjadrujem vysokú spokojnosť s ich bojovnosťou, súdržnosťou v rámci kolektívu a radosťou z hry. Touto cestou im ďakujem za účasť v tejto súťaži.
Mgr. Dolniková
Vesmír očami detí
David Adamčík, žiak 4.A triedy, postupuje do celoslovenského kola.
Beseda o Japonsku
Dnes 10. apríla do našej školy zavítala p. Denisa Cabadaj Ogino so svojím synom, aby nám priblížili krásu a život v krajine vychádzajúceho slnka.
Prostredníctvom prezentácie a pútavého rozprávania sme sa preniesli na miesta, ktoré poznáme z kníh, obrazov, filmov, ale až teraz nám boli veľmi blízke a očarili nás svojou jedinečnosťou, rozmanitosťou a tajomnosťou.
Spoznali sme bežný život detí a ľudí z tejto obdivuhodnej krajiny, architektúru, záhrady, školy, životný štýl, písmo...
Deti boli rozprávaním, ale aj predmetmi z tejto krajiny nadšené, prekvapilo nás, koľko veľa o nej vedeli.
S veľkým elánom sa pustili do konzumácie pokrmov paličkami, ktoré patria k tradičným nástrojom pojedania pokrmov.
Pani Denise Cabadaj Ogino patrí veľká vďaka za to, že svojím prístupom a úctou priniesla k nám závan aj u nás uznávanej kultúry a dokázala v deťoch vzbudiť nadšenie a lásku k tomuto krásnemu ostrovnému štátu.
Napísala: Mgr. Ivana Šugárová
1945
Vzdelávanie učiteľov
- 4
Veľká noc v MŠ
Zážitkové učenie na krúžku ANJ
Od októbra sa naši prváci už naučili veľa vecí po anglicky. Poznajú slovnú zásobu: farby, čísla, časti tváre, zvieratá, základne pokyny, školské pomôcky a iné.
Pri učení sa slovíčok sme používali flashcards. Slovnú zásobu najskôr cez ne predstavujem. Hrávame s nimi rôzne didaktické hry. Deti hádajú, ktorá karta chýba. Obľubujú postupné odkrývanie karty, tiež hru, kto zo spolužiakov akú kartu ukrýva.
Keď sme sa učili slovnú zásobu, deti hrali pexeso vo dvojiciach. Pričom pri odkrývaní pomenovali obrázky pexesa po anglicky. Samozrejme hrali na víťaza v počte zozbieraných kariet.
Keď si opakovali slovnú zásobu o zvieratách, napodobňovali ich a spolužiaci sa snažili uhádnuť aké zvieratko predstavujú.
Učili sme sa cez pohyb. Pochodovali sme po triede, pričom sme v rytme opakovali slovíčka, frázy, pokyny. Farby sme si tiež utvrdzovali cez pohyb. Deti skákali a preskakovali jednotlivé farebné polia, pričom ich pomenovali.
Keď sme si opakovali slovnú zásobu časti tváre, precvičili sme aj farby. Deti súťažili v tímoch. Farbám a častiam tváre boli priradené čísla od 1-6. Hádzali kockou, vyfarbovali tvár. Vyhral tím, ktorý mal väčšie šťastie v hode kockou a ako prvý vyfarbil tvár klauna.
Na krúžku sme zažili aj zábavné upratovanie. Pri opakovaní sme rozmiestnili karty po triede. Deti sa pohybovali po triede, ukazovali a pomenovávali veci. Potom zberali flashcards rozmiestnené po triede. Obrázky nielen zvesili, ale aj pomenovali. Takto sme aj ukončievali krúžok. Záverečné opakovanie spočívalo v tom, že kto pomenoval flashcard mohol pomaličky odísť.
Deti už vedia ako sa povedia niektoré druhy ovocia a zeleniny. Obľúbeným slovíčkom je „banana“. Na vyslovovaní tohto slovíčka sa deti učili a aj utvrdzovali jednotlivé emócie. Keď ich napodobňovali, ostatní sa snažili uhádnuť, či ho vyjadrili „tired“ alebo „angry“ a pod. Pri tejto aj iných aktivitách sa deti zabavili, veľa naučili a určite sa dobre cítili.
Zapísala: Mgr. Pallová
11