Príjemnú decembrovú stredu sme začali návštevou Divadla Andreja Bagara v Nitre, kde sme si pozreli moderné spracovanie biblického príbehu z knihy Genezis o Jozefovi, jeho ťažkej a strastiplnej ceste životom. Spracovanie tejto krásnej témy s názvom "Jozef a jeho zázračný farebný plášť" bolo nabité piesňami, tancom, herci predviedli nádherné kostýmy a ešte lepšie výkony. Z divadla sa naše kroky uberali na hradný kopec, cestou sme neobišli ani Pribinu, známe nitrianske knieža. Socha Corgoňa zasa zaujala najmä dievčatá, pretože legenda hovorí, že dievčina, ktorá sa ho dotkne, určite sa čoskoro vydá. Neobišli sme ani Baziliku sv. Emeráma a pokochali sa výhľadmi na Zobor a Nitru. Deň sme si spríjemnili aj návštevou vianočných trhov, kolotočom a rôznymi pochúťkami. Cestou domov sme ešte pána šoféra potešili spevom a slovenskými ľudovkami.
Exkurzia do Nitry
- 3
Sférické kino
Do našej školy zavítalo sférické kino s ekologickým filmom "My sme strážcovia".
Film poukazoval veľmi zaujímavým spôsobom - premietaním v polguli - na súčasnú ekologickú situáciu na našej planéte. Bol zameraný na správanie sa človeka, ktoré ničí a poškodzuje životné prostredie. Zároveň nás donútil zamyslieť sa na tým, čo môžeme urobiť pre záchranu našej zeleno-modrej planéty a ako žiť v súlade s prírodou.
2
Pozvánka do súťaže
Vianočné dielne - 3.A
Žiaci 3.A sa zúčastnili vianočných tvorivých dielní, kde si vytvorili originálne ozdoby z drôtu a dreva. Okrem toho sa dozvedeli mnoho zaujímavých faktov o Vianociach v minulosti a obdivovali krásnu vianočnú výstavu. Vianočné tvorivé dielne boli pre deti nezabudnuteľným zážitkom.
Mikulášske zdobenie medovníkov v 2. B
„Na svätého Mikuláša, neučí sa, neskúša sa...“ Túto vetu 6. decembra môžete počuť z úst všetkých žiakov. My, žiaci 2.B, sme sa rozhodli, že ju nechceme len počuť, ale aj naplniť. Urobili sme si milé predvianočné dopoludnie pri zdobení medovníčkov. Otvorili sme dvere našej fantázii a pod rukami nám vznikli skutočné cukrárske dielka. Neveríte? Tak si otvorte našu galériu a posúďte sami.
Mikuláš
- 33
Naši siedmaci sa vžili do kože detektíva a zaoberali sa problematikou kritického myslenia
Dňa 27. 11. 2024 sme so žiakmi siedmych tried zavítali do Krajskej knižnice v Žiline. Cieľom našej exkurzie bolo oboznámenie sa s detektívkou ako literárnym žánrom, ale aj so známymi detektívmi, ktorí nás sprevádzajú v príbehoch detskej literatúry. Keďže jedným z predpokladov dobrého detektíva je vycibrená schopnosť logicky uvažovať a všímať si detaily, naši siedmaci sa vžili do kože detektíva a skúšali vyriešiť rôzne logické úlohy, ba i dokončiť zápletku detektívky od známeho autora Roalda Dahla. Po literárnom podujatí sa aktívne zapojili do debaty zameranej na čoraz dôležitejšiu problematiku kritického myslenia na internete.
Napísala: PhDr. M. Rendárová, PhD.
8
Naši šiestaci sa zaoberali kritickým myslením a tvorivým písaním
Dňa 22. 11. 2024 sa naši šiestaci zúčastnili na zaujímavých besedách, ktoré organizovala Krajská knižnica v Žiline. Jednou z tém bolo kritické myslenie a jeho význam pri triedení informácií, ktoré sú nielen deťom masívne ponúkané prostredníctvom internetu, implikujúc skrytú manipuláciu. Žiaci počas besedy prezentovali svoje komunikačné zručnosti, ale aj svoju schopnosť kriticky posudzovať informácie zdieľané médiami i sociálnymi sieťami. Po tejto pomerne náročnej, no aktuálnej problematike sa venovali tvorivému písaniu, v rámci ktorého si vyskúšali viaceré zábavné aktivity zamerané na rozvoj kreativity. Naši šiestaci dokázali, že písanie môže byť aj zábavné a že tvorivosti sa nekladú žiadne medze. Tešíme sa na ďalšie kreatívne podujatia.
Napísala: PhDr. M. Rendárová, PhD.
14
Exkurzia do Londýna – 8. a 9. ročník
V novembri sa naši žiaci 8. a 9. ročníka zúčastnili jedinečnej exkurzie v Londýne, kde mali príležitosť spoznať toto mesto zblízka. Exkurzia bola plná nezabudnuteľných zážitkov, ktoré obohatili nielen ich vedomosti, ale aj jazykové zručnosti.
Počas exkurzie navštívili známe pamiatky ako napríklad Natural History Museum, ktoré ich fascinovalo výstavami o prírode a histórii, či National Gallery, kde obdivovali slávne umelecké diela. Nechýbala ani návšteva Tower Bridge, ikonického symbolu Londýna, a výlet do historického Greenwichu, kde sa mohli postaviť na nultý poludník a kochať sa výhľadom na rieku Temžu.
Okrem týchto klasických zastávok si žiaci užili aj jedinečný výhľad na mesto z vyhliadkového kolesa London Eye, odkiaľ mohli vidieť panorámu Londýna ako na dlani. Ďalším vzrušujúcim zážitkom bola návšteva London Dungeon, kde sa v interaktívnom prostredí dozvedeli o temnej histórii mesta a zažili chvíle plné napätia a zábavy.
Ubytovanie v anglických rodinách im umožnilo spoznať každodenný život miestnych obyvateľov a precvičiť si angličtinu v prirodzených situáciách. Tento kontakt s anglicky hovoriacim prostredím bol pre nich neoceniteľnou skúsenosťou.
Exkurzia bola úžasným spojením vzdelávania, kultúrneho obohatenia a zábavy. Žiaci sa vrátili domov s množstvom nezabudnuteľných spomienok a zážitkov.
1
Vyhodnotenie iBobor 2024
Kategoria drobec:
Samuel Ďuroška 3.A
Lukáš Salaj 3. B
Lucia Pavelová 3. B
Damián Tupý 3. A
Kategoria Bobrik:
Tereza Jurkovičková 5. B
Rebeka Sedliačková 5. A
Dávid Škrkoň 4. B
Sebastián Škorvánek 4. B
Projekt "Olejko"
Milé žiačky a žiaci,
naša škola sa zapojila do projektu „ Olejko“.
Čo to znamená ? Môžem sa projektu zúčastniť aj ja ?
ÁNO. Budeme veľmi radi, ak sa zapojí každý žiak, prípadne aj s rodinou.
O čom tento projekt je ?
V domácnostiach sa často používa olej na varenie, vyprážanie, grilovanie. A čo s ním po použití ?
Prišiel nás zachrániť „Olejko“.
Ako na to ?
Použitý olej nalejete do plastovej fľaše, poriadne ju uzatvoríte a túto fľašu vhodíte do nádoby v škole. Možno ste si všimli, že pri triediacich nádobách na separovaný odpad pribudla nová (viď foto). Práve do nej vhodíš fľašu s použitým olejom. Nielen že budeš mať dobrý pocit, že si prispel k záchrane prírody, ale zároveň sa a aj zapojíš do súťaže o atraktívne ceny pre školu.
26.9. Deň jazykov
Do projektu sa zapojili žiaci z 2. stupňa ZŠ. Počas dvoch hodín prezentovali kultúru, zvyky, symboly, jedlo, pitie, hudbu a charakteristické črty krajiny, ktorú si vylosovali. Tento rok sme zvolili tieto krajiny: Čína, Portugalsko, Česko, Poľsko, Maďarsko, Írsko, Albánsko, Nemecko, Turecko. Na druhý deň prebehol kvíz, ktorý bol zameraný na ziťovanie aktuálnych vedomostí žiakov z jednotlivých krajín. Z každej triedy sa zúčastnili dvaja zástupcovia. Vyhrala trieda VI.A. Gratulujeme!
45
29.10. Halloween
Počas tohto dňa prebehla súťaž o najlepšiu výzdobu a masku.
Najlepšiu výzdobu mala trieda IX.A. Najlepšiu masku mala Katka Berzáková z IX.A. Gratulujeme!9
Trieda číta triede - 4.A a 1.A. Triedy 4.B a 1.B
- 8
Tekvičkový deň v 7.B
- 5
Tekvičkový deň v škole - 1.B, 3.B a 4.B trieda
- 13
Projekt Milan Rastislav Štefánik
"Kreativita je inteligencia, ktorá sa zabáva."
(Albert Einstein)
V duchu tejto myšlienky si žiaci IX.A pripravili projekty, v ktorých zmapovali celý život generála M.R. Štefánika. Skupinky si rozdelili jeho detstvo, mladosť a štúdiá, cesty a aj jeho tragickú smrť.
V prvej skupinke vznikla rodná fara v Košariskách s modelom lietadla Caproni, ktoré tu evokuje symbol toho, čo malého Milana čaká v budúcnosti.
Sladká hvezdáreň ukazuje štúdiá v Paríži a mnohé krásne projekty, ktorým sa venoval. Jeho záľubu v astronómii dievčatá zobrazili naozaj netradične a napiekli celej triede sladké muffiny.
Tretie tropické zobrazenie ukazuje jeho cesty a budovanie observatórií aj na netradičných miestach (žiaci zobrazili Tahiti).
Posledná skupinka vytvorila miesto posledného odpočinku Mohylu M. R. Štefánika v Brezovej pod Bradlom.
Skupinky zvolili naozaj netradičné a kreatívne prevedenie, o čom svedčia priložené fotografie.
M. Lamžová
3
„Ako zachrániť…“- výchovný koncert
Dňa 22.10.2024 sa naši žiaci zúčastnili výchovného koncertu zameraného na tému „Ako zachrániť“. Dozvedeli sa množstvo dôležitých informácií o tom, ako poskytnúť prvú pomoc zranenému, ako nahlásiť údaje na telefonickú linku alebo ako postupovať pri bežných úrazoch. Odborný výklad viedla pani záchranárka, ktorá zapájala žiakov do mnohých úloh. Deti si vyskúšali poskytnutie 1. pomoci na figuríne, ktorú si záchranárka priniesla so sebou.
Popri jej vstupoch si mohli vypočuť piesne v podaní hudobníkov J. Gažu a J. Jaroščiaka z OZ Škola života.
Veríme, že skúsenosti a poznatky, ktoré deti nadobudli využijú v bežnom živote, keď to bude potrebné.
Zapísala: Mgr. Pallová
1
Výchovný koncert "Prvá pomoc" - 1. stupeň
- 3
Plavecký výcvik - 4. ročník
- 13