Zavádzanie skúsenosti 2022 - Na hodinách angličtiny v 6 ročníku

Picture Dictation

Diktát je vhodná forma precvičovania slovnej zásoby, ale aj porozumenia hovoreného slova na hodinách anglického jazyka. Pri slove diktát sa žiaci väčšinou zľaknú. Avšak diktát je možné robiť aj zábavnou formou. Jeden takýto spôsob, ako precvičiť jednoduchú slovnú zásobu, zopakovať si predložky a slovné spojenia „there is/there are“ je Picture dictation.

Žiaci pozorne počúvajú jednoduché vety, ktoré učiteľ diktuje a podľa toho nepíšu text ale kreslia obrázok.  Výsledkom sú obrázky nakreslené podľa vypočutého textu.

Piesne, hudba a ich potenciál v učení jazykov

Piesne sú výborným prostriedkom učenia sa cudzieho jazyka. Predstavujú moderný, autentický, pútavý učebný zdroj. Obohacujú slovnú zásobu. Žiaci si učenie cez piesne užívajú.

Na hodine anglického jazyka v 6. ročníku som využila pieseň – Safe and Sound, ktorú žiaci poznajú. Najskôr pracovali so slovnou zásobou a pomocou slovníkov sa snažili pochopiť frázy, ktoré sa v piesni nachádzajú. Potom dopĺňali slová do textu piesne, ktoré mali z vypočutej nahrávky doplniť. Po úspešnom doplnení si nakoniec pieseň aj zaspievali.

Zapísala: Mgr. Andrea Kralčáková