Správa z mobility 2019

Mgr. Lenka MacekováEducational Technology Today“

Počas kurzu a workshopov som nadobudla teo­retické a praktické zručnosti v oblasti využívania moder­ných informačných techno­lógií vo vyučovaní žiakov, najmä na prvom stupni.

Počas trvania kurzu som sa tiež oboznámila s novými metódami a formami práce. Okrem iného som si osvojila prácu s využitím mobilnej aplikácie dekódovania QR kódov. Zlepšovala som si svoje IT zručnosti. Prostredníctvom nových poznatkov môžem žiakom ponúknuť kvalitnejšie názorné vyučovanie.“

PaedDr. Monika Ugorová „Language and Methodology Refresh (young learners)“

Počas kurzu som sa praktickým spôsobom, prostredníctvom diskusií, skupinovej práce a interaktívnych úloh  oboznámila s najnovšou metodológiou výučby anglického jazyka na 1. stupni ZŠ a s rôznymi efektívnymi a zábavnými spôsobmi výučby slovnej zásoby. Rovnako aj s najnovšími prístupmi vo výučbe počúvania, čítania, hovorenia a písania. Počas kurzu som si vymieňala nápady s učiteľmi z celého sveta, čo ma veľmi obohatilo.“

Mgr. Silvia Zánická „Creativity in the Classroom“

„Náplňou kurzu boli rôzne nápady, aktivity, metódy ako vniesť do vyučovania netradičnosť a hravým spôsobom podnietiť žiakov viac komunikovať a učiť sa pri hre. Obohacujúcim bolo zdieľanie sa s učiteľmi z celého sveta a na základe tejto skúsenosti sme si mohli vytvárať vlastný kontext vyučovania. Rozvíjala som svoje zručnosti v anglickom jazyku, a to v bezpečnom prostredí, v priateľskom duchu a medzinárodnom priestore.

Oboznámila som sa  so stratégiami na rozvoj kreativity, ako motivovať  ťažko motivovateľných, aj ako využívať technológie kreatívne. Zaujímavé boli aj podnety ako vyučovať gramatiku, slovnú zásobu a výslovnosť kreatívne, jazykové hry, kreatívne písanie, používanie hudby a piesní, drámy  na vyučovaní.“

Mgr. Emília Pallová „Bringing British Culture to Life

„Tento kurz rozvíja hlbšie poznanie súčasnej britskej kultúry. Prispieva k rozvoju kompetencií v anglickom jazyku aj cez predstavenie zmien v súčasnej angličtine, cez nové anglické slová, humor a súčasný britský slang. Počas kurzu som mohla autenticky vnímať britský život a kultúru prostredníctvom tém ako média, umenie, politika, história. O histórii Spojeného Kráľovstva som sa dozvedala nielen na vyučovaní počas kurzu, ale aj pri návšteve Katedrály v Ely či domu Olivera Cromwella.

Počas trvania kurzu som sa dozvedela mnohé zaujímavosti o edukačnom systéme vo Veľkej Británii o živote kráľovskej rodiny. Snažili sme sa pochopiť britský humor. Vedúca kurzu nás oboznámila s pohľadom domácich na aktuálne dianie vo Veľkej Británii, vrátane Brexitu.

Súčasťou kurzu boli aj nezabudnuteľné potulky mestom Cambridge, spojené s návštevou Fitzwilliamovho múzea, Polárneho múzea, Pembroke College, Peterhouse.

Osvojila som si praktické nápady ako predstaviť britskú kultúru svojím žiakom, aby lepšie pochopili kultúrne rozdiely. Inšpirovala som sa ako vyučovať angličtinu prostredníctvom tém z Britskej kultúry, a tak vniesť medzi svojich žiakov medzinárodné povedomie, jeho blízkosť.

Súčasťou programu boli aj workshopy, diskusie, prednášky, kultúrne popoludnia, či zaujímavé večerné programy.

Mnohí si nenechali ujsť príležitosť plaviť sa po rieke Cam, čo predstavuje tamojšiu tradíciu- tzv. punting. Počas plavby sme mohli obdivovať známe mosty Magdalene Bridge, Mathematical Bridge, Bridge of Sighs.

Časť víkendu sme trávili aj na výlete v hlavnom meste, kde je naozaj stále čo obdivovať a objavovať.

Počas kurzov obsahujúcich 44 vyučovacích hodín sme aktívne získavali nové poznatky, vymieňali si skúsenosti s učiteľmi z iných krajín, rozvíjali jazykové zručnosti a aktuálne prístupy zamerané na potreby žiakov, čo si vyžaduje dnešná moderná pedagogika“.

Mgr. Emília Pallová