Zavádzanie skúseností 2021

Z príležitosti Európskeho dňa jazykov som na hodinách ANJ využila aktivity, ktoré som si osvojila počas jazykového kurzu z projektu Erasmus plus na Malte.

Boli to aktivity na motiváciu a na precvičenie a upevnenie slovnej zásoby a gramatických javov.

Na vysvetlenie a precvičovanie prítomného priebehového času som použila pexeso. Hra je spojená s opisom činnosti na obrázku prostredníctvom spomenutého gramatického času.

Zaujímavou aktivitou je aj „Miming adverbs“ , kedy učiteľ hovorí známe pokyny napr. „Postav sa!“ „Pozri!“ rôznymi spôsobmi. Žiaci určujú príslovku, či to povedal napr. nahnevane, rýchlo, unavene. Aktivita je vhodná na motiváciu a preopakovanie prísloviek.

Podobnou je aktivita „Banana“, kedy žiaci hovoria slovo „ banana“ ako sa cítia napr. šťastne, prekvapene. Ostatní žiaci určujú, aký pocit prezentovali. Túto zábavnú „warm up“ aktivitu som realizovala v rámci Európskeho dňa jazykov v 8. A.

Skúsenosti z jazykového kurzu v ETI Malta aj spomenuté aktivity som zdieľala s kolegyňami na zasadnutí spoločensko- vednej predmetovej komisie. Informovala som ich o nových aktivizujúcich metódach a možnostiach ich použitia nielen na hodinách anglického jazyka.

Opakovane som sa počas metodologického kurzu oboznámila s nevyhnutnosťou vyučovania s ohľadom na rôzne inteligencie a učebné štýly žiakov. Štýly učenia som zisťovala na základe dotazníkov, ktoré som dala žiakom.

Dotazník na zistenie štýlov učenia sa podľa 8 inteligencii aj s možnosťami zaujímavých aktivít pre jednotlivé inteligencie som odporučila a zdieľala s vyučujúcim ANJ na 2. stupni.

Podnetnou je aktivita Dictation, kedy žiaci píšu diktát zaujímavým spôsobom. Ak nestihli napísať povedia“ stop“. Ak má učiteľ pokračovať v čítaní povedia „ play“, ak má zopakovať povedia „back“. Tento spôsob môžu žiaci použiť aj keby nerozumeli, čo učiteľ povedal napr. pri rozprávaní, vedení dialógu, inštrukciách k práci.

Ďalšou aktivitou, ktorú používam je Picture dictionary. Žiaci kreslia obrázok podľa pokynov, ktoré im čítam. Potom si vytvoria vlastné vety, ktoré diktujú spolužiakovi, ktorý podľa nich kresli ďalší obrázok. Je to vhodná aktivita na precvičenie predložiek, farieb, prídavných mien, väzby „tam je, tam sú“.

Využívam a odporúčila som vyučujúcim ANJ tieto webové stránky: wordwall , kahoot. com, lyrics training.com (print lyrics)

Ted- Ed daily youtube; Learnenglish with Will Smith (príp. s inými hercami) , quizlet, puzzlemaker

Mgr. Emília Pallová