Správa z mobility 2023

Aj tento rok  sme sa zapojili do vzdelávacích mobilít pre učiteľov financovaných zo zdrojov EÚ a vypracovali projekt s názvom  „Všetko pre kvalitné vzdelávanie“ v rámci výzvy 2023 programu Erasmus+. Naša mobilita bola zastrešená a pokrytá z finančných prostriedkov Európskej únie, odbornú pomoc nám poskytla agentúra SAAIC -Národnej agentúre Erasmu + pre vzdelávanie a odbornú prípravu.

Mobilita bola realizovaná v troch európskych mestách: Barcelona, Helsinky a Dublin, v trvaní od 3.7. do 19.11. 2023.  Cieľom projektu bolo opätovné rozvíjanie jazykových zručností, zručností z oblasti digitálnych technológií a odborných kompetencií.  Cieľom bolo oboznámiť sa s inovatívnymi metódami a formami vyučovania, naučiť sa nové stratégie pri práci so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.  Osvojili sme si metódy inkluzívneho vyučovanie žiakov v zmiešaných triedach so začlenenými a bežnými žiakmi.

 

Mgr. Silvia Zánická

Toto leto som sa zúčastnila týchto dvoch kurzov vo Fínskom meste Helsinky: Introduction to the Finnish education, Learning Outside the Classroom in Finland. Fínsky vzdelávací systém sa stal známym po celom svete, no mnohí stále nechápu prečo a ako ho možno použiť vo vlastnej triede. Je zameraný na kolaboratívne učenie, ktoré využíva spoluprácu ako silný nástroj na zvýšenie motivácie študentov a ich účasti na procese učenia sa. Cieľom kolaboratívneho alebo kooperatívneho učenia je stimulovať úvahy a kritické myslenie študentov a navzájom si vymieňať nápady. Počas tohto kurzu som zistila, že vo Fínsku veria, že učenie sa deje všade: môžete ho zachytiť v triede aj mimo nej. V súlade s tým fínske osnovy nabádajú školy, aby vyšli z triedy a navštívili knižnice a múzeá. Vo fínskom vzdelávaní sa kladie veľký dôraz aj na využívanie prírody ako vzdelávacieho prostredia. Učenie vonku dáva študentom reálnu vzdelávaciu skúsenosť, ktorá je jadrom hlbokého učenia. Poskytuje náročnú, vzrušujúcu a odlišnú skúsenosť pre študentov v porovnaní s konvenčným vyučovaním. Zúčastnila som sa vonkajšieho vzdelávania prostredníctvom praktických aktivít a učenia sa praxou. Pochopila som, že učenie vonku tiež zlepšuje zapojenie študentov, zvyšuje motiváciu a nadšenie a podporuje zvedavosť, kreativitu a kritické myslenie. Okrem toho prináša výhody pre zdravie a pohodu, zvyšuje sebadôveru a odolnosť študentov a zlepšuje ich zvládanie, sociálne zručnosti, interakciu v skupine a správanie v triede. Naučila som sa plánovať a realizovať učenie mimo triedy zmysluplným, zábavným a bezpečným spôsobom.

Mgr. Andrea Kralčáková

V súčasnej dobe digitálnych techonológií ma zaujal v rámci program Erasmus + kurz v Barcelone s názvom Photo and Video Making in your Classroom: the Educational Power of Multimedia. Žiaci trávia väčšinu svojho času na mobilných zariadeniach, kde venujú svoju pozornosť audiovizuálnemu obsahu. Cieľom tohto kurzu bolo priblížiť práve túto vzdelávaciu silu.

Kurz bol zameraný na to, ako v študentoch rozvíjať vizuálnu inteligenciu, ktorá môže pomôcť študentom lepšie porozumieť a zapamätať si informácie prostredníctvom vizuálnych prostriedkov.

Počas kurzu sme sa zamerali na dôležitosť vizuálnych vzdelávacích pomôcok. Naučili sme sa pracovať nielen s fotkami, ale sme si vyskúšali aj tvorbu samotného videa. Veľmi zaujímavé bolo používať aplikáciu SlowMotion, ktorá dokáže z natočených obrázkov vytvoriť video. Všetky aplikácie, ktoré sme využili môžu slúžiť ako skvelý prostriedok pre motiváciu študentov pri vypracovaní projektov.

Mgr. Emília Pallová

V rámci výzvy 2022 programu Erasmus+ som si vybrala kurz English Language Teaching in 21 Century Skills For Learning.

Môj jazykový kurz pozostával z 53 vyučovacích hodín. Počas trvania kurzu som sa oboznámila s novými možnosťami využitia digitálnych technológií na vyučovaní, s užitočnými webovými stránkami a aplikáciami ako možnosťami motivácie žiakov učiť sa nielen anglický jazyk. Oboznámila som sa s metódami inkluzívneho vyučovania žiakov v zmiešaných triedach so začlenenými a bežnými žiakmi. Osvojila som si nové stratégie práce so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vyučovacími potrebami. Spoznala som metódy vyučovania a učenia sa na základe spolupráce pri rešpektovaní rôznorodosti, ktoré sú zamerané na žiakov, pomáhajú im napredovať a neuberať si z príležitostí. Spoločným zdieľaním účastníkov jazykového kurzu som si obohatila vlastnú pedagogickú skúsenosť. Spoznala som tiež jedinečnú kultúru, históriu, tradície a vzdelávací systém Írska. Počas prechádzok po Dubline so sprievodcom aj so spolužiakmi z kurzu sme navštívili zaujímavé miesta, ktoré niesli stopy írskej histórie ako Národné historické a archeologické múzeum, Literárne múzeum venované velikánom  literatúry ako James  Joyce a Oscar  Wilde, Múzeum na Henrieta Street, Epic múzeum, súsošie zobrazujúce obyvateľov Írska opúšťajúcich krajinu  kvôli hladomoru. Navštívili sme aj Národnú galériu, kde sme mohli obdivovať diela svetoznámych maliarov. V rámci spoločného víkendového programu sme mohli obdivovať aj prírodné krásy Írska. Navštívili sme Wicklow Mountains, Národný park, ruiny kláštora v Glendalough s priľahlými jazerami.

Nové poznatky a skúsenosti z jazykového vzdelávania využijeme vo svojej pedagogickej praxi. Metódy práce, stratégie vyučovania budeme zdieľať s ostatnými vyučujúcimi našej školy.

Mgr. Miriama Lamžová

Tento rok ma zaujal a vybrala som si kurz v írskom hlavnom mesta Dublin s názvom : English Language with Teaching Digital Technology.  Počas dvojtýždňového kurzu som sa naučila pracovať pod vedením naozajstných odborníkov s rôznymi aplikáciami,  zvládla som technický jazyk a zručnosti potrebné na digitálne vyučovanie a učenie. Hodiny kurzu boli obohatené o nápady na zvýšenie stimulácie hodín angličtiny a na motiváciu študentov prostredníctvom úloh, ktoré využívajú technológiu kreatívne v triede aj mimo nej.  Naučila som sa využívať a vytvárať video a zvuk na učenie (napr. podcasty a vodcasty),  vytváranie a vyhodnocovanie on-line kvízov, ako a prečo používať multimediálny obsah vytvorený žiakmi na zlepšenie učenia, ale aj vytvoriť  e-portfólio a multimediálnu digitálnu knihu prác.

Vyučovanie bolo obohatené aj o zaujímavé workshopy zamerané na írsku históriu, zvyky a tradície, ale absolvovali sme aj workshop zameraný na moderné  divadlo, ktorý viedla známa írska herečka Aoife Spratt. Počas poobedného vyučovania sme absolvovali návštevu mnohých múzeí a galérií, čo nás kultúrne obohatilo a umožnilo nám lepšie spoznať írsku kultúru a mentalitu. Počas víkendu sme so spolužiakmi absolvovali aj výlety do prírody, navštívili sme známe miesta: Wicklow mountains, kde sa nacházda staré opátstvo a legendárne jazerá, ale aj Moherské útesy alebo miestnu ovčiu farmu, či obrovský študentský campus Trinity college, kde sme boli ubytované.

Získané skúsenosti budem aplikovať vo vyučovacom procese a rovnako ich budem zdieľať so svojimi kolegami. Verím, že prinesú žiakom nové skúsenosti, vedomosti, poznatky a obohatenie vyučovacieho procesu o zaujímavé a nové zážitky.

                V rámci programu Erasmus + som sa v novembri 2023 zúčastnila týždenného kurzu „Vyučovanie žiakov so špeciálnymi potrebami“. Kurz sa konal v Dubline a okrem mňa sa ho zúčastnili aj ďalší štyria učitelia z rôznych krajín EÚ. Mali sme možnosť navštíviť tri rôzne školy  a nahliadnuť do ich vyučovania.

Prvou bola súkromná katolícka škola  St. Vincent´s Castleknock College , ktorá má 185-ročnú tradíciu, úžasné priestory a vybavenie. Vzdeláva chlapcov od 12 do 18 rokov. Patrí medzi najlepšie školy v Írsku. Zameriava sa na všeobecné štúdium a veľký dôraz kladie na hudbu a šport. Okrem vedomostí a zručností kladie dôraz na výchovu osobnosti k viere, úcte k druhým a osobnému rastu. Priestormi školy nás sprevádzal pán riaditeľ a mali sme možnosť zúčastniť sa vyučovacích hodín podľa vlastného výberu. Taktiež sme mali stretnutie so špeciálnou pedagogičkou, ktorá mala na starosti žiakov so špeciálnymi potrebami. Škola mala zariadené učebne na všetky predmety, či už chémiu, hudobnú výchovu alebo ateliéry. Žiaci chodili do učební podľa svojho rozvrhu. Škola a jej atmosféra, riaditeľ a študenti na nás urobili veľmi dobrý dojem.

Špeciálna škola SETANTA sa zameriavala na vzdelávanie mladých s ťažším stupňom autizmu od 12 do 18 rokov. Cieľom vzdelávacieho procesu bolo zapojiť žiakov do bežného života, naučiť ich byť samostatnými v každodenných situáciách, ako je príprava jedla, nákup v obchode, obed v reštaurácii. V socializácii im pomáhala miestna komunita obyvateľov.

Do tretice sme navštívili bežnú základnú školu, kde sa vzdelávali dievčatá aj chlapi od 4 do 9 rokov. Škola bola odlišne priestorovo riešená ako základné školy na Slovensku. Bolo v nej viac priestorov na relaxáciu, napríklad na chodbe boli žinenky, kde si mohli žiaci zacvičiť počas prestávok pod dohľadom učiteľa. Knižnica s veľkou čitárňou, snoezelen - miestnosť na relaxáciu pre žiakov s ADHD, poruchami správania alebo autizmom. V škole bola zriadená aj jedna špeciálna trieda pre žiakov s autizmom. Učitelia nás pozvali do svojich tried pozrieť sa na vyučovanie. Taktiež aj do triedy špeciálnej pedagogičky, kde práve pracovala so skupinkou päťročných detí za pomoci dvoch asistentiek na rozvoji matematických zručností. Zaujali ma podrobné metodiky, podľa ktorých učitelia pracovali  a ich súčasťou bolo nielen vzdelávanie pre vedomosti ale aj aktivity zamerané na emočné stránky osobnosti.

Súčasťou kurzu Erasmus + boli aj hodiny s írskymi lektormi zamerané na vzdelávací systém v Írsku a na vzdelávanie žiakov so špeciálnymi potrebami. Na to, aké zmeny spravili, aby bolo vzdelávanie efektívnejšie. V praxi sa osvedčil ročník (medzi 15. a 16. rokom žiakov), kedy je vyučovanie neformálnejšie a žiaci sa zameriavajú na to, čo by chceli v živote robiť. Počas tohto roka majú možnosť ísť na 2 týždenné praxe do firiem, aby sa mohli dobre rozhodnúť pri výbere ďalšieho štúdia alebo práce.

Som veľmi rada, že som sa mohla zúčastniť kurzu v Dubline, ktorý ma obohatil o nové pohľady na vzdelávanie a možnosť spoznať skvelých ľudí.

 

Napísala: Mgr. Zuzana Gahérová

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s materskou školou, Rosina 624
    Sem zadajte adresu školy
  • 041 5983296

Fotogaléria