Zavádzanie skúseností do vyučovania z kurzov Erasmus + 2019

Na hodinách matematiky

Prostredníctvom skupinového vyučovania "Buzz Groups" sa p. uč. Maceková usiluje zlepšiť klímu triedy, sociálne kompetencie žiakov a v neposlednom rade zvýšiť motiváciu žiakov k predmetu. Žiakom sa takáto forma vyučovania veľmi páči.

Na hodinách angličtiny

Používa na motiváciu žiakov, prípadne na upevnenie nadobudnutých vedomostí aj slovnej zásoby aktivity „Fishing for words“, „Take a photo“  alebo „Whispers, ktorá je spojená s vizuálnymi podnetmi. Je všestranne použiteľná a obľúbená.

Mgr. Lenka Maceková

Na hodinách angličtiny v 2. B

Počas kurzu sa p. uč. Ugorová  oboznámila s rôznymi efektívnymi a zábavnými metódami výučby slovnej zásoby. Jednou z nich bola metóda „Running dictation“. Jej hlavnou myšlienkou je diktovanie slov spolužiakmi navzájom, pričom pracujú v skupinách. Súťažia medzi sebou, čo ich veľmi baví.

PaedDr. Monika Ugorová

Na hodinách angličtiny v 9. A

Pani učiteľka druhého stupňa Mgr. Silvia Zánicka z  aktivít získaných v Cambridge Bell používa viaceré. Jednou z nich je „Skeleton stories“, ktorá je výborná na predstavivosť a precvičenie pamäte. Vhodná pre žiakov od 5. ročníka. Núti ich rozmýšľať, vydať zo seba maximum, a to všetko hravou formou. Počas celej aktivity sa žiaci pohybujú a mimikou vyjadrujú to, čo učiteľ číta v príbehu. Žiaci si spájajú pohyb so slovnou zásobou. Zapamätávajú si celé vety na základe pohybu nielen učiteľa ale aj seba. Počas práce v skupinách žiaci zapíšu celý príbeh, ktorý počuli.

Mgr. Silvia Zánicka

„Penpal „ alebo priateľ na dopisovanie

Aj na našej škole sa chceme otvoriť svetu a umožniť našim žiakom učiť sa spolu s ich rovesníkmi zo zahraničia. Spolužiačka z kurzu, ktorá pochádza z Ukrajiny, nám navrhla spoluprácu s ich školou, ktorá je realizovaná výmenou listov, či e- mailov medzi žiakmi. Zapojili sa žiaci 5.- 8. ročníka. Žiaci písali o sebe, o svojich záujmoch, ako trávia voľný čas a podobne.  Tým si zlepšovali svoje zručnosti v anglickom jazyku a rozvíjali svoje multikultúrne cítenie.

Európsky deň jazykov

Aj tento školský rok sa na našej škole uskutočnil Európsky deň jazykov. Počas tohto dňa mali žiaci možnosť zapojiť sa do zaujímavých aktivít. Inšpiráciu sme čerpali z aktivít, s ktorými sme sa oboznámili počas jazykového kurzu v rámci projektu Erasmus +. Žiaci 6. A na hodinách anglického čítania porovnávali frazeologizmy v slovenčine s ich anglickými ekvivalentmi. Frázy sa snažili vystihnúť kresbou. Potom si pripravili dialógy s využitím vybranej frázy, ktoré prezentovali.

Zaujímavými aktivitami sme sa pridali k množstvu ľudí, ktorí vnímajú dôležitosť štúdia jazykov a interkultúrneho porozumenia.

Mgr. Emília Pallová